Profil společnosti

CZG - Česká zbrojovka Group SE je jedním z nejvýznamnějších evropských výrobců ručních palných zbraní a taktického vybavení pro ozbrojené složky, osobní obranu, lov, sportovní střelbu a další civilní využití prodávaného pod značkami Česká zbrojovka, CZ-USA, Dan Wesson, Zbrojovka Brno a 4M Systems.

Společnost sídlí v České republice a vlastní výrobní závody v ČR i v USA.

Historie

  • Společnost CZG - Česká zbrojovka Group SE (CZG) byla založena v roce 2017, nicméně její historie sahá až do roku 1936, kdy byla v Uherském Brodě postavena továrna na střelné zbraně Česká zbrojovka. Továrna byla zřízena Československou republikou se strategickým cílem posunout výrobu střelných zbraní dále od ohrožených německých hranic před 2. světovou válkou a byla tak původně pobočkou České zbrojovky sídlící v Praze. Jednalo se o jeden z největších a nejmodernějších zbrojních podniků v Evropě.
  • Výroba celé řady střelných zbraní se po druhé světové válce začala postupně vyvíjet, což vedlo k upevnění pozice produktů České zbrojovky v hlavních segmentech trhu se střelnými zbraněmi.
  • V roce 1997 byla ve Spojených státech za účelem prodeje a servisu střelných zbraní založena firma CZ-USA, dceřiná společnost České zbrojovky. V roce 2004 byla Českou zbrojovkou odkoupena divize střelných zbraní Zbrojovky Brno a v roce 2005 pak prostřednictvím CZ-USA společnost Dan Wesson.
  • V současné době CZG - Česká zbrojovka Group SE zaměstnává přibližně 2 000 lidí v České republice, Spojených státech a Německu. Skupina je plně ve vlastnictví holdingu Česká zbrojovka Partners SE.


Statutární orgány

Správní rada

Lubomír Kovařík

Předseda představenstva

Vystudoval Vysokou vojenskou leteckou školu a absolvoval program MBA na Sheffield University. V armádě začínal jako pilot a postupně dosáhl hodnosti poručíka v armádním letectvu. Jeho kariéra pilota skončila v polovině 90. let, kdy roku 1995 zahájil jako manažer ve společnosti Aulis svoji civilní kariéru. Rok nato nastoupil do společnosti Škoda Praha jako výrobní ředitel, kde se postupně vypracoval na pozici generálního ředitele. Později pracoval pro společnosti Eltodo EG a Mavel. V letech 2006-2017 pak působil jako generální ředitel České zbrojovky, a.s., a od roku 2018 je prezidentem a předsedou představenstva holdingu Česká zbrojovka Partners SE.

Jan Drahota

Člen představenstva

Vystudoval Vysokou školu ekonomickou v Praze a absolvoval program MBA na University of Chicago. Před nástupem do společnosti CZG - Česká zbrojovka Group SE pracoval téměř 15 let pro skupinu Société Générale v oblasti investičního bankovnictví a finančních trhů, naposledy v Paříži na pozici generálního ředitele pro střední a východní Evropu. Po odchodu z mezinárodního bankovnictví spustil vlastní butik podnikového financování specializovaný na financování lokálních kapitálových trhů a poradenství v oblasti fúzí a akvizic. Má bohaté zkušenosti s působením v představenstvech korporátních společností, v současné době působí mimo jiné i jako zástupce Ministerstva financí v dozorčích radách ČEPS a České exportní banky.

Hana Balounová

Místopředsedkyně představenstva

Odpovídá za obchodní záležitosti, auditní a daňové poradenství a právní záležitosti skupiny. Již 20 let dohlíží na koordinaci operací holdingových společností vlastněných majoritním akcionářem. Vystudovala podnikový management.


Dozorčí rada

René Holeček

Předseda dozorčí rady

Absolvoval obor ekonomika a management v metalurgii na VŠB - Technické univerzitě v Ostravě. V roce 1990 začal svoji kariéru v bankovnictví a působil na několika vedoucích pozicích v Komerční bance a Pragobance. Od roku 1994 pak začal působit v oblasti podnikání a průmyslového investování. Byl součástí významné privatizace Třineckých železáren a v průmyslovém odvětví dosáhl vynikajících výsledků. Spolu s tehdejším obchodním partnerem koupil společnost Česká zbrojovka, která byla na pokraji bankrotu, a podařilo se mu z firmy udělat jednoho z předních výrobců ručních zbraní. Od roku 2014 vlastní drtivou většinu podílů ve společnosti.

Společenská odpovědnost firmy

V uplynulých letech společnost CZG - Česká zbrojovka Group SE (CZG) podpořila přes 60 projektů charitativních a neziskových organizací, sportovních klubů i institucí pro obranu, bezpečnost a zdravotnictví, školství a kulturu, a to na regionální i celostátní úrovni.

Mezi klíčové projekty podporované společností CZG patří: Nadační fond dětské onkologie KRTEK pro Kliniku dětské onkologie Fakultní nemocnice Brno; kampaň 450 ml NADĚJE věnující se náboru nových dobrovolných dárců krve; projekt Pocta hrdinům hokejového klubu Sparta Praha na počest členů Integrovaného záchranného systému a ozbrojených sil ČR, kteří při výkonu služby přišli o život; Mezinárodní filmový festival v Karlových Varech; nebo česko-slovenský divadelní festival Setkání Stretnutie ve Zlíně.

V roce 2019 darovala Česká zbrojovka výtěžek z aukce speciální edice pistole CZ-75 Republika k 100. výročí vzniku československého státu Vojenskému fondu solidarity Armády ČR a Nadaci policistů a hasičů.